Raport Szkolenia Miękkie

Znaczenie na rynku każdego biznesu to nie jedynie aktywa albo prestiż, ale również posiadane licencje. W dużej mierze to od nich zależy znaczenie firmy na rynku, bez względu na sektor działania. Nie powinno, zatem, nikogo dziwić, że nasze biznesy regularnie dbają o kompetencje swoich ludzi. Od kilku lat można zaobserwować w branży szkoleniowej wyraźną prosperitę. Nie ograniczył tego nawet ostatni kryzys w gospodarce.

Od wielu już lat niezwykłym wzięciem cieszą się treningi menedżerskie – możemy wywnioskować z lektury materiału Raport Szkolenia HR. Wiadomo, że osoby zarządzające o wysokich umiejętnościach to filar biznesowego przedsięwzięcia. Korporacje systematycznie organizują szkolenia z kierowania projektami, z coachingu, motywacji albo z managementu.

Kursy takie dzielą się na otwarte a także zamknięte. Te ostatnie opracowywane są na polecenie określonych korporacji. Uczestniczą w nich tylko pracownicy tych przedsiębiorstw. Szkolenia otwarte, według nazwy, przeznaczone są dla każdego, kto jest zainteresowany określoną problematyką. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że wszyscy, którzy korzystają z takich szkoleń otwartych muszą przeważnie regulować płatność za nie własnymi pieniędzmi. Rzecz jasna, zaangażowanie kapitałowe we własne kompetencje to właściwe dbanie o przyszłość.

Nauczaniem na warsztatach biznesowych trudnią się zazwyczaj zawodowi trenerzy. Gros z nich posiada duże doświadczenie w jakiejś tematyce, np. w skutecznym delegowaniu zadań, w motywacji, asertywności itd. Specjaliści prowadzący szkolenia muszą wykazywać nie wyłącznie dużą i gruntowną znajomość tematu, ale ponadto właściwe wrodzone umiejętności. Ważne jest, żeby znajomość tematu w należyty sposób aplikować uczącym się. Oczekiwana jest także znajomość tematu z mowy ciała, profesjonalizm prowadzenia pokazów i budowania kontaktów interpersonalnych.

Technika organizacji szkoleń biznesowych jest niejednokrotnie zbliżona. Wykorzystuje się prezentacje multimedialne, scenki, działania w grupach oraz egzaminy przed wydaniem certyfikatu. Zdarza się, że zaplanowane są także specjalne konsultacje po zakończeniu szkolenia. Im bogatszy temat, tym bardziej przeciągające się warsztaty, zaprojektowane nawet na cztery dni.

Branża warsztatów dla menedżerów powiększa się intensywnie i wszystko na to wskazuje, że ta tendencja nie zostanie zahamowana w perspektywie kilku najbliższych lat. Coraz popularniejsze są ponadto imprezy integracyjne powiązane z kursami. Ich wielkim plusem jest nie tylko sposobność szkolenia, ale także scalenie zespołu pracowników.

02.10.2014. 11:02